+902866686290
  +905074014001

Devekuşu yavrusunun cinsiyeti nasıl anlaşılır

Devekuşu yavrusunun Erkek mi Dişi Mi olduğu nasıl anlaşılır?

Devekuşları kendi cinsiyet farklılıklarının erginken gösterir, ancak yetiştiriciler genç kuşları satmak istediklerinde cinsiyet ayrımı erken yapılır. 

Devekuşu yavrusunda cinsiyet nasıl anlanır?

Devekuşlarında cinsiyet ayrımı aşağıda açıklanan bazı metotlarla yapılmaktadır.

Anal muayene ile cinsiyet tayini

Buu, cinsel organların fiziksel muayenesini gerektiren geleneksel bir cinsiyet tayini metodudur. Bu metodun doğruluğu kullanıcının kabiliyet ve tecrübesine bağlıdır.

Şurjikal Cinsiyet tayini

Kuşun gonadları, abdomen içerisine bir endoskop yerleştirilerek görülür. Doğruluk derecesi çok yüksek olmakla beraber anestezi kullanılmasını gerektirir ve anestetik ölüm ya da yaralanma riski taşır. Ayrıca şirurjikal cinsiyet tayini küçük kuşlarda sıkça zordur.

DNA Testi ile cinsiyet tayini

DNA canlı organizmanın tüm karakteristliğini belirleyen bir genetik mavi kopyadır.
Her bir kuş kesinlik sabit özellikte kendisinin eşi DNA veya nükleotid zincirine sahiptir ve birbirinin aynısı gibi görüldüğü düşünülebilir, iki kuş birbirinin aynı DNA yapıyı taşımaz.
DNA testi yetiştirici için çok değerlidir. DNA hücrelerde kromozomlarda yerleşir, bu kromozomlar cinsiyeti belirleyen genler taşır.
    Devekuşu dahil tüm kuşlarda cinsiyet, cinsiyet kromozomlarınca belirlenir.
Erkek kuş Z kromozomları diye bilinen iki özdeş (ZZ) kromozoma, dişi ise bir Z kromozomu ve bir de W kromozomu (ZW) ihtiva eder. Erkek kuş sperma ürettiği zaman bu Z kromozomlardan birisi her bir sperm içerisine taşınır. Bir dişi kuş yumurta ürettiği zaman ise katkısı farklıdır. Z kromozom yumurta içine taşınırsa embriyo (ZZ) bir erkek civcive gelişecektir. W kromozom yumurta taşınırsa neticede embriyo (ZW) bir dişi civcive gelişecektir. Dişi kromozomları, insanlardaki şekle zıt olarak devekuşu yavrularının cinsiyetini belirlemektedir. 

Deve kuşu cinsiyeti nasıl belirlenir?

    Devekuşlarında DNA analiziyle cinsiyet tayini yapabilmek üzere, bir DNA örneği çıkarmak için tek bir damla kan gerekir. DNA zinciri, çeşitli kimyasal işlemlerden sonra bir radyoaktif etiket ile etiketlenir. Bu da cinsiyet kromozomlarından DNA fragmanların arar ve tutunur. Probe, kromozomların ZZ veya ZW olup olmadığını gösterir. DNA analizi ile cinsiyet tayininin en iyi özelliği doğruluk oranının çok yüksek (%99) olmasıdır. Bununla beraber doğruluk oranı, kan örneklerinin uygun toplanması ve etiketlenmesine bağlıdır. Yetiştiriciler, bir günlük civcivler de dahil her yaştaki kuştan kan örnekleri alabilir ve doğru sonuçlar elde edebilirler.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.