Devekuşu Tüyü

Erkeklerin kanatlarında bulunan beyaz telek tüylerinin en değerlileri moda ve dekorasyon alanında özellikle sahne giysilerinin hazırlanmasında kullanılır. İkinci kalite tüyler ise elektrostatik özelliklerinden dolayı elektronik eşyaların toz alımlarında ve araba endüstrisinde kullanılmaktadır.

Devekuşlarından,  14-16 aylık yaştan itibaren tüy edilmeye başlanır. Bir defada yaklaşık 0.8 kg tüy alınabilir. Hayvanın gelişimine göre 8-10 ayda bir tüy alınabilir. En sağlıklısı yılda bir tüy hasadı yapılmasıdır. Tüyler, yolma, kırkma ve telek çıkarma olarak üç şekilde hasat edilmektedir. Ancak Avrupa ülkelerinde canlı hayvandan tüy hasadı yasaklanmıştır.

Devekuşu ve ürünleri dini anlamlar da taşımaktadır. Eski Mısırlılar’ da olduğu gibi, Hz. Süleyman simetrik devekuşu tüyünün adaletin bir işareti olarak görmüştür. Yunan ve Romalı generaller miğferlerini tüyleriyle süslerlerdi (Holtzhausen ve Kotzé, 1990; Kreibich ve Sommer, 1995) ve İngiliz Ordusu’ ndaki bazı alaylarda kullanılan ayı derisi şapkalar siyah devekuşu tüylerinden yapılmıştır (Laufer, 1926). Orta Doğu’ dan dönen Haçlı Ordusu süvarileri devekuşu tüyünü Batı Avrupa’ ya getirmiş ve krallıkla birlikte moda olmasını sağlamıştır (Smit, 1963). Galler Prensi’ nin kollukları 14. yüzyılda tespit edilen bir simgeye, üç tane devekuşu tüyüne sahiptir (Smit, 1963; Drenowatz ve ark., 1995). Tüyleri elektrostatik özelliktedir (tozu çeker ve bırakmaz). Araba fabrikalarında araçlar son kat boyaya girmeden önce bu tüylerden geçirilirler. Devekuşu tüylerinden yapılan tozluklar, günümüzde halen perakende kullanımda tercih edilen ve aranan bir üründür. 


Alışveriş sepetiniz boş!